Oval Round Black Marble 3-Tier End Table
Description
This modern design end table adds a stylish touch to your living room. With a high-quality black marble top. clear texture. and elegant oval shape. it becomes the visual focus of your home. Not only does it look beautiful. but it also has great practicality. bringing convenience to your life.
Modern style
Simple and elegant design makes your living room more fashionable.
High-quality material
Made of black marble countertop. it is durable and easy to clean.
Multi-purpose scenarios
Suitable as a display table or display stand next to the sofa. suitable for a variety of home scenes.
Stable structure
Four-leg design with reinforced frame to ensure stability.
Flexible size
A variety of size options to meet your different space needs.
Product Details| Table Top Color | Black.Gray.White.Walnut.Natural |
| Size | 24"L x 16"W x 25.5"H.33"L x 18"W x 30"H.26"L x 18"W x 30"H |
| Table Top Material | Wood |
| Base Color | Gold |
| Base Material | Iron |
| Purposeful Distressing Type | No Distressing |
| Mirrored | Non-Mirrored |
| Product Type | Chairside |
| Height Adjustable | Fixed Height |
| Swivel | Fixed |
| Flip Top | Unflip Top |
| Tilt Included | Non-Tilting |
| Removable Tray | Non-removable Tray |
| Tray Top | Not Tray Top |
| Magazine Rack | Without Magazine Rack |
| Doors Included | Door(s) Not Included |
| Largest Table | Largest Table Not Included |
| Middle Table | Middle Table Not Included |
| Overall Width - Front to Back | 18" (45 cm).16" (40 cm) |
| Overall Height - Top to Bottom | 30" (76 cm).25.5" (65 cm) |
| Overall Length - Side to Side | 25.5" (65 cm).23.5" (60 cm).33.5" (85 cm) |
| Foldable | Fixed |
| Storage Included | Storage Not Included |
| Trunk Storage | Trunk Storage Not Included |
| Drawers Included | Drawers Not Included |
| Cabinets Included | Cabinet Not Included |
| Wheels Included | Casters Not Included |
| Product Warranty | Product Warranty Included |
| Full or Limited Warranty | Limited |
| Warranty Length | 1 Year |
| Level of Assembly | Full Assembly Needed |
| Set Type | Table Only |
| Number of Table Included | 1 |
| Style | Modern |
| Top Shape | Round |
| Color | White.Black.Grey.Brown |
| Table Base Type | Four Legs |

| Length | Wide (Over 24 in.).Standard (14-24 in.) |
| Height | Tall (Over 28 in.).Standard (18-28 in.) |
| Smallest Table | Smallest Table Not Included |
Shipping Info
Receiving Time
Receiving time = Processing time +Shipping time.
- Processing time: Normally 3-5 Business Days
The time we are talking about is a business day and may be delayed if we encounter holidays.
- Shipping Time&Shipping Fees
United States, Canada, Australia, New Zealand, Germany, France, United Kingdom:
Standard Shipping( 15-22 business days)- Free
Expedited Shipping (7-10 business days) - US$89.99
Rest of world (230 countries and regions):
Standard Shipping( 15-25 business days)- Free
Expedited Shipping (7-12 business days) - US$99.99
Delivery
You tracking number and the express company website link will be sent in e-mail immediately after we ship the order out.
Please contact us within 5 months since shipment if no receipt or delivery, our representative will resolve this problem within 24 hours. Note that overdue requests may not be accepted.
Customs Tax or Duty
Please note that while standard shipping typically does not incur additional fees, customs regulations vary by country and may result in duties or taxes being assessed upon import. In such cases, customers are responsible for paying any applicable customs duties, taxes, or import fees. These charges are not covered by Lighom and must be settled directly with the customs authority in your country.
Tips for shipping:
1) For delivering successfully, we suggest you leave correct email address, shipping address and mobile number during checkout process.
2) Unsuccessful delivery caused by blank mobile column cannot be compensated.
3) PO Box is not accepted if you choose express shipping. Your address should be detailed enough, even include apartment or unit number. Nondelivery or extra shipping fee due to personal reasons will not be taken by lartoo.com.
4)We apologize that military addresses (APO, FPO, DPO) cannot be delivered.
Return Policy
We have a 30-day return policy, which means you have 30 days after receiving your item to request a return.
To be eligible for a return, your item must be in the same condition that you received it, unworn or unused, with tags, and in its original packaging. You’ll also need the receipt or proof of purchase.
To start a return, you can contact us at service@lighom.com. Please note that returns will need to be sent to the following address:
If your return is accepted, we’ll send you a return shipping label, as well as instructions on how and where to send your package. Items sent back to us without first requesting a return will not be accepted.
You can always contact us for any return question at service@lighom.com.
Damages and issues
Please inspect your order upon reception and contact us immediately if the item is defective, damaged or if you receive the wrong item, so that we can evaluate the issue and make it right.
Exceptions / non-returnable items
Certain types of items cannot be returned, like perishable goods (such as food, flowers, or plants), custom products (such as special orders or personalized items), and personal care goods (such as beauty products). We also do not accept returns for hazardous materials, flammable liquids, or gases. Please get in touch if you have questions or concerns about your specific item.
Unfortunately, we cannot accept returns on sale items or gift cards.
Exchanges
The fastest way to ensure you get what you want is to return the item you have, and once the return is accepted, make a separate purchase for the new item.
European Union 14 day cooling off period
Notwithstanding the above, if the merchandise is being shipped into the European Union, you have the right to cancel or return your order within 14 days, for any reason and without a justification. As above, your item must be in the same condition that you received it, unworn or unused, with tags, and in its original packaging. You’ll also need the receipt or proof of purchase.
Refunds
We will notify you once we’ve received and inspected your return, and let you know if the refund was approved or not. If approved, you’ll be automatically refunded on your original payment method within 10 business days. Please remember it can take some time for your bank or credit card company to process and post the refund too.
If more than 15 business days have passed since we’ve approved your return, please contact us at service@lighom.com.