Glam Rubberwood Shelf Drawer H-Shape Writing Desk
Description
This elegant solid wood desk combines modern style and practical functionality in design. The spacious desktop provides enough space for computers. documents. and office equipment. Especially suitable for home offices or small workspaces. this desk is simple and exquisite. making your office environment more efficient and comfortable.
- Versatile: The desk is not only well-suited for computers and writing but also has additional storage space.
- Premium Material: Made of high-end solid wood. it confirms durability and long service life while showing natural beauty.
- Elegant Design: Stylish straight lines and natural wood grains are perfectly combined for a versatile modern style decoration.
- Practical Size: Available in a selection of size designs to easily adapt to a wide range of different room sizes.
- Storage Capacity: Armed with two drawers. it offers convenient storage options for your office supplies or stationery.
| Desk Return Included | Desk Return Not Included |
| Exterior Shelving | Exterior Shelf Included |
| Cabinets Included | Cabinet Not Included |
| Bookcase Included | Bookcase Not Included |
| Hutch Included | Hutch Not Included |
| Product Warranty | Product Warranty Included |
| Warranty Length | 1 Year |
| Full or Limited Warranty | Limited |
| Table Top Color | Blue.Brown.Gray.Natural Finish.Pink.White |
| Level of Assembly | Partial Assembly |
| Overall Width - Front to Back | 23.5" (60 cm) |
| Overall Height - Top to Bottom | 31.5" (80 cm) |
| Overall Table Width - Side to Side | 23.5" (60 cm) |
| Overall Table Height - Top to Bottom | 31.5" (80 cm) |
| Overall Length - Side to Side | 39" (100 cm).47" (120 cm) |
| Overall Table Length - End to End | 39" (100 cm).47" (120 cm) |
| Wood Tone | Gray Wood.Light Wood.Medium Wood.White Wood |
| Height Adjustable | Non-Adjustable Height |
| Foldable | Non-Foldable |
| Wheels Included | Casters Not Included |
| CPU Storage | CPU Storage Not Included |
| Keyboard Tray | Without Keyboard Tray |
| Table Top Material | Wood |
| Base Color | Blue.Brown.Gray.Natural.Pink.White |
| Length | Medium Desk (40-60 in.).Small Desk (less than 40 in.) |
| Drawers Included | Drawers Included |
| Storage Type | Drawers |
| Width | Standard (16-40 in.) |
| Cable Management | Cable Management Not Included |
| Reversible Orientation | Non-Reversible Mounting |
| Purposeful Distressing Type | No Distressing |
| Base Wood Species | Rubberwood |
| Base Material | Wood |
| Base Type | H-Shape |
| Top Wood Species | Rubberwood |
| Shape | Square/ Rectangle |
| Desk Type | Writing Desks |
| Style | Glam |
| Size | 39"L x 24"W x 31"H.47"L x 24"W x 31"H |
| Color | Blue.Grey.Natural Finish.Pink.Walnut.White |
| Please Note | Without Chairs |
Shipping Info
Receiving Time
Receiving time = Processing time +Shipping time.
- Processing time: Normally 3-5 Business Days
The time we are talking about is a business day and may be delayed if we encounter holidays.
- Shipping Time&Shipping Fees
United States, Canada, Australia, New Zealand, Germany, France, United Kingdom:
Standard Shipping( 15-22 business days)- Free
Expedited Shipping (7-10 business days) - US$89.99
Rest of world (230 countries and regions):
Standard Shipping( 15-25 business days)- Free
Expedited Shipping (7-12 business days) - US$99.99
Delivery
You tracking number and the express company website link will be sent in e-mail immediately after we ship the order out.
Please contact us within 5 months since shipment if no receipt or delivery, our representative will resolve this problem within 24 hours. Note that overdue requests may not be accepted.
Customs Tax or Duty
Please note that while standard shipping typically does not incur additional fees, customs regulations vary by country and may result in duties or taxes being assessed upon import. In such cases, customers are responsible for paying any applicable customs duties, taxes, or import fees. These charges are not covered by Lighom and must be settled directly with the customs authority in your country.
Tips for shipping:
1) For delivering successfully, we suggest you leave correct email address, shipping address and mobile number during checkout process.
2) Unsuccessful delivery caused by blank mobile column cannot be compensated.
3) PO Box is not accepted if you choose express shipping. Your address should be detailed enough, even include apartment or unit number. Nondelivery or extra shipping fee due to personal reasons will not be taken by lartoo.com.
4)We apologize that military addresses (APO, FPO, DPO) cannot be delivered.
Return Policy
We have a 30-day return policy, which means you have 30 days after receiving your item to request a return.
To be eligible for a return, your item must be in the same condition that you received it, unworn or unused, with tags, and in its original packaging. You’ll also need the receipt or proof of purchase.
To start a return, you can contact us at service@lighom.com. Please note that returns will need to be sent to the following address:
If your return is accepted, we’ll send you a return shipping label, as well as instructions on how and where to send your package. Items sent back to us without first requesting a return will not be accepted.
You can always contact us for any return question at service@lighom.com.
Damages and issues
Please inspect your order upon reception and contact us immediately if the item is defective, damaged or if you receive the wrong item, so that we can evaluate the issue and make it right.
Exceptions / non-returnable items
Certain types of items cannot be returned, like perishable goods (such as food, flowers, or plants), custom products (such as special orders or personalized items), and personal care goods (such as beauty products). We also do not accept returns for hazardous materials, flammable liquids, or gases. Please get in touch if you have questions or concerns about your specific item.
Unfortunately, we cannot accept returns on sale items or gift cards.
Exchanges
The fastest way to ensure you get what you want is to return the item you have, and once the return is accepted, make a separate purchase for the new item.
European Union 14 day cooling off period
Notwithstanding the above, if the merchandise is being shipped into the European Union, you have the right to cancel or return your order within 14 days, for any reason and without a justification. As above, your item must be in the same condition that you received it, unworn or unused, with tags, and in its original packaging. You’ll also need the receipt or proof of purchase.
Refunds
We will notify you once we’ve received and inspected your return, and let you know if the refund was approved or not. If approved, you’ll be automatically refunded on your original payment method within 10 business days. Please remember it can take some time for your bank or credit card company to process and post the refund too.
If more than 15 business days have passed since we’ve approved your return, please contact us at service@lighom.com.