Oak Computer Desk with Drawers Shelf and Keyboard Tray
Description
This desk adds a touch of nature to your office space with its modern and elegant design. Its natural wood feel and exquisite craftsmanship make the whole piece of furniture a highlight of your office. Whether it is a home office or a workplace. it shows practicality and style. The multifunctional reversible mounting offers ample workspace for double use. making your working environment more convenient and tidy.
- Versatile design: Equipped with a keyboard tray and CPU storage space to meet various office needs.
- High-grade materials: Built with high-grade natural wood. it is sturdy and robust and will never go out of style.
- Modern shape: Takes on a stylish reversible mounting design to improve space utilization.
- Elegant storage: Built-in adjustable bookshelves and multiple drawers keep your office space neat and organized.
- Spacious desktop: The large desktop size can support multitasking and improve office efficiency.
| Waterfall Style Table | Not Waterfall Style Table |
| Live Edge Table | Not Live Edge Table |
| Butcher Block Desk | Not Butcher Block Desk |
| Pneumatic Lifting | No |
| Memory Function | No Memory Function |
| Wireless Charge | No Wireless Charge |
| Power Source | No Power Source |
| Monitor Stand | Monitor Stand Not Included |
| Tumbler Holder | Cup Holder Not Included |
| Front Splash Included | Front Splash Not Included |
| Drawers With Symmetrical Sides | Asymmetrical Side Drawers |
| Soft Close or Self Close Drawer Glides | Not Soft Close Drawer |
| Tableside Storage Included | Tableside Storage Not Included |
| Tableside With External Shelving | Tableside External Shelf Not Included |
| Printer Stand Included | Printer Stand Not Included |
| Bulb Included Or Not | Light Not Included |
| Easy Installation | Not Easy Installation |
| Modular | Not Modular |
| Chairs | Chair Not Included |
| Product Warranty | Product Warranty Included |
| Warranty Length | 1 Year |
| Full or Limited Warranty | Limited |
| Level of Assembly | Full Assembly Needed |
| Table Top Color | Brown.Gray.Natural Finish |
| Height Adjustable | Non-Adjustable Height |
| Desk Return Included | Desk Return Not Included |
| Reversible | Reversible |
| Bookcase Included | Bookcase Not Included |
| Hutch Included | Hutch Not Included |
| Exterior Shelving | Exterior Shelf Included |
| Cabinets Included | Cabinet Not Included |
| Overall Width - Front to Back | 23.5" (60 cm) |
| Overall Height - Top to Bottom | 29.5" (75 cm) |
| Retractable Storage | Non-Retractable Storage |
| Leaf Included | Leaf Not Included |
| Ergonomic | Non-Ergonomic |
| Foldable | Non-Foldable |
| Wheels Included | Casters Not Included |
| CPU Storage | CPU Storage Included |
| Keyboard Tray | With Keyboard Tray |
| Table Top Material | Wood |
| Desk Type | Computer Desks |
| Drawers Included | Drawers Included |
| Width | Standard (16-40 in.) |
| Length | Medium Desk (40-60 in.) |
| Base Color | Brown.Gray.Natural |
| Cable Management | Cable Management Not Included |
| Reversible Orientation | Reversible Mounting |
| Purposeful Distressing Type | No Distressing |
| Base Wood Species | Oak |
| Base Type | Pedestal |
| Top Wood Species | Oak |
| Shape | Square/ Rectangle |
| Style | Modern |
| Please Note | Without Chairs |
| Color | Grey.Natural Finish.Nut-Brown |
| Size | 47.2"L x 23.6"W x 29.5"H.55.1"L x 23.6"W x 29.5"H |
| Overall Table Width - Side to Side | 23.5" (60 cm) |
| Overall Table Height - Top to Bottom | 29.5" (75 cm) |
| Overall Length - Side to Side | 47" (120 cm).55" (140 cm) |
| Overall Table Length - End to End | 47" (120 cm).55" (140 cm) |
Shipping Info
Receiving Time
Receiving time = Processing time +Shipping time.
- Processing time: Normally 3-5 Business Days
The time we are talking about is a business day and may be delayed if we encounter holidays.
- Shipping Time&Shipping Fees
United States, Canada, Australia, New Zealand, Germany, France, United Kingdom:
Standard Shipping( 15-22 business days)- Free
Expedited Shipping (7-10 business days) - US$89.99
Rest of world (230 countries and regions):
Standard Shipping( 15-25 business days)- Free
Expedited Shipping (7-12 business days) - US$99.99
Delivery
You tracking number and the express company website link will be sent in e-mail immediately after we ship the order out.
Please contact us within 5 months since shipment if no receipt or delivery, our representative will resolve this problem within 24 hours. Note that overdue requests may not be accepted.
Customs Tax or Duty
Please note that while standard shipping typically does not incur additional fees, customs regulations vary by country and may result in duties or taxes being assessed upon import. In such cases, customers are responsible for paying any applicable customs duties, taxes, or import fees. These charges are not covered by Lighom and must be settled directly with the customs authority in your country.
Tips for shipping:
1) For delivering successfully, we suggest you leave correct email address, shipping address and mobile number during checkout process.
2) Unsuccessful delivery caused by blank mobile column cannot be compensated.
3) PO Box is not accepted if you choose express shipping. Your address should be detailed enough, even include apartment or unit number. Nondelivery or extra shipping fee due to personal reasons will not be taken by lartoo.com.
4)We apologize that military addresses (APO, FPO, DPO) cannot be delivered.
Return Policy
We have a 30-day return policy, which means you have 30 days after receiving your item to request a return.
To be eligible for a return, your item must be in the same condition that you received it, unworn or unused, with tags, and in its original packaging. You’ll also need the receipt or proof of purchase.
To start a return, you can contact us at service@lighom.com. Please note that returns will need to be sent to the following address:
If your return is accepted, we’ll send you a return shipping label, as well as instructions on how and where to send your package. Items sent back to us without first requesting a return will not be accepted.
You can always contact us for any return question at service@lighom.com.
Damages and issues
Please inspect your order upon reception and contact us immediately if the item is defective, damaged or if you receive the wrong item, so that we can evaluate the issue and make it right.
Exceptions / non-returnable items
Certain types of items cannot be returned, like perishable goods (such as food, flowers, or plants), custom products (such as special orders or personalized items), and personal care goods (such as beauty products). We also do not accept returns for hazardous materials, flammable liquids, or gases. Please get in touch if you have questions or concerns about your specific item.
Unfortunately, we cannot accept returns on sale items or gift cards.
Exchanges
The fastest way to ensure you get what you want is to return the item you have, and once the return is accepted, make a separate purchase for the new item.
European Union 14 day cooling off period
Notwithstanding the above, if the merchandise is being shipped into the European Union, you have the right to cancel or return your order within 14 days, for any reason and without a justification. As above, your item must be in the same condition that you received it, unworn or unused, with tags, and in its original packaging. You’ll also need the receipt or proof of purchase.
Refunds
We will notify you once we’ve received and inspected your return, and let you know if the refund was approved or not. If approved, you’ll be automatically refunded on your original payment method within 10 business days. Please remember it can take some time for your bank or credit card company to process and post the refund too.
If more than 15 business days have passed since we’ve approved your return, please contact us at service@lighom.com.