Scandinavian Rectangular Brown Wood Extendable Dining Table
Description
This Nordic dining table blends perfectly into any modern home decor with its simple and elegant design. It presents a warm brown tone. adding natural beauty to your dining room. The table's retractable function allows it to easily accommodate 4 to 6 guests. making it an ideal choice for family dinners or gatherings with friends.
Unique style
The Nordic simple design is both fashionable and practical.
High-quality materials
Constructed from natural wood. it is environmentally friendly and durable.
Multifunctional space
The retractable design allows for flexible adjustment of the number of seats.
Color options
Available in two colors to adapt to different décor tones.
Easy to maintain
The smooth surface is easy to clean and helps maintain long-lasting beauty.
| Table Top Color | Natural.Walnut |
| Size | 35.5"L x 31.5"W x 29.5"H.39.4"L x 31.5"W x 29.5"H.43.3"L x 31.5"W x 29.5"H.47.2"L x 31.5"W x 29.5"H |
| Please Note | Without Chairs |
| Feature | Extension |
| Table Height | Standard Height (28"-33") |
| Table Function | Self-Storing Leaf |
| Popular Table Lengths | 48 inches.54 inches.60 inches |
| Seating Capacity | Seats 4.Seats 6 |
| Shape | Rectangle |
| Table Top Material | Wood |
| Top Wood Species | Rubberwood |
| Table Base Material | Wood |
| Base Wood Species | Rubberwood |
| Table Base Type | Legs |
| Color | Brown.Natural Finish |
| Table Base Color | Brown.Natural Finish |
| Style | Scandinavian |
| Scratch Resistant | Not Scratch Resistant |
| Leaf Included | Leaf Included |
| Extendable / Collapsible Table | Extendable/ Collapsible |
| Storage Included | Storage Not Included |
| Chairs | Chair Not Included |
| Product Warranty | Product Warranty Included |
| Warranty Length | 1 Year |
| Full or Limited Warranty | Limited |
| Level of Assembly | Partial Assembly |
| Purposeful Distressing Type | No Distressing |
| Product Type | Dining Table |
| Overall Width - Front to Back | 31.5" (80 cm) |
| Overall Collapsed Table Width - Front to Back | 31.5" (80 cm) |
| Maximum Expanded/Extended Table Width - Front to Back | 31.5" (80 cm) |
| Overall Table Height - Top to Bottom | 29.5" (75 cm) |
| Number of Leaves | 1 pc / pcs |
| Overall Table Length - End to End | 47" (120 cm).51" (130 cm).55" (140 cm).59" (150 cm) |
| Overall Collapsed Table Length - Side to Side | 35.5" (90 cm).39" (100 cm).43" (110 cm).47" (120 cm) |
| Maximum Expanded/Extended Table Length - End to End | 47" (120 cm).51" (130 cm).55" (140 cm).59" (150 cm) |
| Wood Tone | Medium Wood |
Shipping Info
Receiving Time
Receiving time = Processing time +Shipping time.
- Processing time: Normally 3-5 Business Days
The time we are talking about is a business day and may be delayed if we encounter holidays.
- Shipping Time&Shipping Fees
United States, Canada, Australia, New Zealand, Germany, France, United Kingdom:
Standard Shipping( 15-22 business days)- Free
Expedited Shipping (7-10 business days) - US$89.99
Rest of world (230 countries and regions):
Standard Shipping( 15-25 business days)- Free
Expedited Shipping (7-12 business days) - US$99.99
Delivery
You tracking number and the express company website link will be sent in e-mail immediately after we ship the order out.
Please contact us within 5 months since shipment if no receipt or delivery, our representative will resolve this problem within 24 hours. Note that overdue requests may not be accepted.
Customs Tax or Duty
Please note that while standard shipping typically does not incur additional fees, customs regulations vary by country and may result in duties or taxes being assessed upon import. In such cases, customers are responsible for paying any applicable customs duties, taxes, or import fees. These charges are not covered by Lighom and must be settled directly with the customs authority in your country.
Tips for shipping:
1) For delivering successfully, we suggest you leave correct email address, shipping address and mobile number during checkout process.
2) Unsuccessful delivery caused by blank mobile column cannot be compensated.
3) PO Box is not accepted if you choose express shipping. Your address should be detailed enough, even include apartment or unit number. Nondelivery or extra shipping fee due to personal reasons will not be taken by lartoo.com.
4)We apologize that military addresses (APO, FPO, DPO) cannot be delivered.
Return Policy
We have a 30-day return policy, which means you have 30 days after receiving your item to request a return.
To be eligible for a return, your item must be in the same condition that you received it, unworn or unused, with tags, and in its original packaging. You’ll also need the receipt or proof of purchase.
To start a return, you can contact us at service@lighom.com. Please note that returns will need to be sent to the following address:
If your return is accepted, we’ll send you a return shipping label, as well as instructions on how and where to send your package. Items sent back to us without first requesting a return will not be accepted.
You can always contact us for any return question at service@lighom.com.
Damages and issues
Please inspect your order upon reception and contact us immediately if the item is defective, damaged or if you receive the wrong item, so that we can evaluate the issue and make it right.
Exceptions / non-returnable items
Certain types of items cannot be returned, like perishable goods (such as food, flowers, or plants), custom products (such as special orders or personalized items), and personal care goods (such as beauty products). We also do not accept returns for hazardous materials, flammable liquids, or gases. Please get in touch if you have questions or concerns about your specific item.
Unfortunately, we cannot accept returns on sale items or gift cards.
Exchanges
The fastest way to ensure you get what you want is to return the item you have, and once the return is accepted, make a separate purchase for the new item.
European Union 14 day cooling off period
Notwithstanding the above, if the merchandise is being shipped into the European Union, you have the right to cancel or return your order within 14 days, for any reason and without a justification. As above, your item must be in the same condition that you received it, unworn or unused, with tags, and in its original packaging. You’ll also need the receipt or proof of purchase.
Refunds
We will notify you once we’ve received and inspected your return, and let you know if the refund was approved or not. If approved, you’ll be automatically refunded on your original payment method within 10 business days. Please remember it can take some time for your bank or credit card company to process and post the refund too.
If more than 15 business days have passed since we’ve approved your return, please contact us at service@lighom.com.